The system comes with a 12V lead-acid battery and a 40-Watt solar panel. The cus
ID: 2569146 • Letter: T
Question
The system comes with a 12V lead-acid battery and a 40-Watt solar panel. The customer is charged $1500. for a solar suitcase. The company has five (5) salespeople. Each salesperson is paid an annual salary of $14,000. All manufacturing equipment is leased on an annual basis including assembly equipment at $24,000. per year. Building space is leased at the rate of $500 per month. The cost of goods sole is $500/solar suitcase.
PLEASE SHOW STEPS ON PAPER OR HOW TO USE EXCEL SPREAD SHEET TO CALCULATE THE ANSWERS BELOW:
1. Compute the contribution margin per suitcase. Compute the annual break-even point in the number of suitcases sold.
2. Assume the salespeople now receive $500 commission (instead of annual salary) on the sale of each suitcase. What is the new contibution margin per suitcase? What is the new annual break-even point in the number of suitcases?
3. Which cost-structure would you recommend and WHY? (Hint: On one graph, plot total revenue, total costs (on the vertical "y" axis) versus solar suitcases on (horizontal "x" axis) for the two alternatives above.
Explanation / Answer
1. Contribution Margin per suitcase:-
Sales Price- Variable Cost = 1500- 500= 1000 per suitcase.
Annual Break-even point = Fixed Cost/ Contribution per unit
Total Fixed Cost= (14000*5)+ 24000 + (500*12)= 1,00,000 $
Break even point = 1,00,000/1,000= 100 suitcase
2. New Contribution Margin
Sales- Variable Cost= 1,500-500-500= 500 per suitcase
New Break-Even point= 30,000/500= 60 suitcases
3. The 2nd option i.e. Commission to sales persons instead of Annual Salary is recommended, as it is the option with early break-even sales point. After that, the business will earn only profits, as the fixed costs will already have been recovered.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.