Sorrento Corporation’s balance sheet indicates that the company has $500,000 inv
ID: 2570158 • Letter: S
Question
Sorrento Corporation’s balance sheet indicates that the company has $500,000 invested in operating assets. During 2018, Sorrento earned operating income of $50,000 on $1,000,000 of sales.
Required
a.Compute Sorrento’s profit margin for 2018.
b.Compute Sorrento’s turnover for 2018.
c.Compute Sorrento’s return on investment for 2018.
d.Recompute Sorrento’s ROI under each of the following independent assumptions:
(1) Sales increase from $1,000,000 to $1,200,000, thereby resulting in an increase in operating income from $50,000 to $56,000.
(2) Sales remain constant, but Sorrento reduces expenses, resulting in an increase in operating income from $50,000 to $52,000.
(3) Sorrento is able to reduce its invested capital from $500,000 to $400,000 without affecting operating income.
Explanation / Answer
a Profit margin = Operating income/Sales = 50000/1000000= 5% b Turnover = Sales/Operating assets = 1000000/500000=2 c ROI = 5%*2 = 10% d 1 ROI = 56000/500000= 11.2% 2 ROI = 52000/500000= 10.4% 3 ROI = 50000/400000= 12.5%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.