Answer the following questions. 1. What is the projected annual department incom
ID: 2570393 • Letter: A
Question
Answer the following questions. 1. What is the projected annual department income for a resort that plans to sell 130,500 rooms at an ADR of $77.50? the anticipated total expenses for the year are $3,050,600 2. If the projected revenue for the upcoming year is $9,000,50 and the authorized percentage for laundry supplies is 0.6 percent of the revenue, how many dollars should be allocated for this expense category? What was the average number of minutes spent per room cleaned for a certain week if the number of rooms serviced was 2,100 and the section housekeeper hours for the week were 989 3.Explanation / Answer
1). Projected Annual Department Income = (130500*$77.50) - $3050600
= $10113750 - $3050600
= $7063150
2). laundry Expense = $900050 * 0.6% = $5400
3). Number of Rooms = 2100
Cleaning Time = 989 Hours = 989*60 = 59340 minutes
Average number of Minutes spent per room Cleaned :-
= Cleaning Time / Number of Rooms
= 59340 M / 2100 Rooms
= 28.26 Minutes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.