Product Cost Concept of Product Costing MyPhone, Inc., uses the product cost con
ID: 2571445 • Letter: P
Question
Product Cost Concept of Product Costing
MyPhone, Inc., uses the product cost concept of applying the cost-plus approach to product pricing. The costs of producing and selling 5,030 units of cellular phones are as follows:
MyPhone desires a profit equal to a 16% rate of return on invested assets of $601,200.
a. Determine the amount of desired profit from the production and sale of 5,030 units of cellular phones.
$
b. Determine the cost amount per unit for the production of 5,030 units of cellular phones. If required, round your answer to nearest dollar.
$ per unit
c. Determine the product cost markup percentage (rounded to two decimal places) for cellular phones.
%
d. Determine the selling price of cellular phones. Round to the nearest dollar.
Variable costs: Fixed costs: Direct materials $87 per unit Factory overhead $201,800 Direct labor 31 Selling and admin. exp. 68,500 Factory overhead 25 Selling and admin. exp. 21 Total $164 per unitExplanation / Answer
a Desired Profit = $601,200 x 16% = $96,192 b cost amount (product cost) per unit Variable = $164 x 5,030 = $824,920 Fixed = $201,800 + $68,500 = $270,300 Total = $1,095,220 cost per unit = $218 c Markup percentage = Desired Profit / Total costs = $96,192 / $1,095,220 = 8.78% d cost per unit $218 Mark up ($218 x 8.78%) $19 Selling price $237
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.