[15 POINTS] Retirement of debt. (Tables needed.) Steve Milner borrowed $120,000
ID: 2571474 • Letter: #
Question
[15 POINTS] Retirement of debt. (Tables needed.) Steve Milner borrowed $120,000 on July 1, 2017. This amount plus accrued interest at 8% compounded semiannually is to be repaid in total on July 1, 2027. To retire this debt, Milner plans to contribute to a debt retirement fund five equal amounts starting on July 1, 2022 and continuing for the next four years. The fund is expected to earn 6% per annum. Instructions Compute how much must be contributed each year by Steve Milner to provide a fund sufficient to retire the debt on July 1, 2027?Explanation / Answer
Amount to be repaid = $120000 x (1+0.04)20
= $120000 x 1.0420
= $262935
Amount to be contributed per year from July 1, 2022 to July 1, 2027
= [FV (r)]/ [(1+r)n - 1]
= [(262935) (0.06)] / [(1+0.06)5 - 1]
= $46644
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.