Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5.00 points The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to cont

ID: 2572984 • Letter: 5

Question

5.00 points The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below Job Motor tune-up 2.00 $6.40 $12.80 The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However the shop supervisor recalls that 210 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups: Labor rate variance Labor spending variance $846 F $526 F Required: 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week Actual labor hours hours Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week (Round your answer to 2 decimal places.) 2. per hour hourly rate Type here to search DOLL

Explanation / Answer

Labour spending variance=Labour efficiency variance+ labour rate variance

$ 526 F=labour efficiency variance+$846 F

Labour efficiency variance=320 U

Labour efficiency variance=SP( AH- SH)

320 U=6.40(AH-2×210)

AH=470

Labour rate variance= AH (AR- SR)

846 F =470(AR-$6.40)

AR=$4.60

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote