Comparative financial statements for Weller Corporation, a merchandising company
ID: 2575306 • Letter: C
Question
Comparative financial statements for Weller Corporation, a merchandising company, for the year ending December 31 appear below. The company did not issue any new common stock during the year. A total of 800,000 shares of common stock were outstanding. The interest rate on the bonds, which were sold at their face value, was 12%. The income tax rate was 40% and the dividend per share of common stock was $0.40 this year. The market value of the company’s common stock at the end of the year was $18. All of the company’s sales are on account.
Gross margin percentage. (Round your percentage answer to 1 decimal place (i.e., 0.1234 should be entered as 12.3).)
Net profit margin percentage. (Round your percentage answer to 1 decimal place (i.e., 0.1234 should be entered as 12.3).)
Return on total assets. (Round your percentage answer to 1 decimal place (i.e., 0.1234 should be entered as 12.3).)
Return on equity. (Round your percentage answer to 2 decimal places (i.e., 0.1234 should be entered as 12.34).)
Comparative financial statements for Weller Corporation, a merchandising company, for the year ending December 31 appear below. The company did not issue any new common stock during the year. A total of 800,000 shares of common stock were outstanding. The interest rate on the bonds, which were sold at their face value, was 12%. The income tax rate was 40% and the dividend per share of common stock was $0.40 this year. The market value of the company’s common stock at the end of the year was $18. All of the company’s sales are on account.
Explanation / Answer
1. Gross profit percentage = gross profit*100/sales
= 27000*100/79000
Gross profit percentage = 34.2%
2) Net profit percentage = net profit *100/sales
= 3540*100/79000
Net profit percentage = 4.5%
3) Return on total assets = (net income+interest expenses)*100/Average total assets
= (3540+600)*100/48120
Return on total assets = 8.6%
4) Return on equity = net income*100/average equity
= 3540*100/33270
Return on equity = 10.64%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.