Tulip Company is made up of two divisions: A and B. Division A produces a widget
ID: 2576729 • Letter: T
Question
Tulip Company is made up of two divisions: A and B. Division A produces a widget that Division B uses in the production of its product. Variable cost per widget is $1.45, full cost is $2.40. Comparable widgets sell on the open market for $3.10 each. Division A can produce up to 2.80 million widgets per year but is currently operating at only 50 percent capacity. Division B expects to use 140,000 widgets in the current year Required 1. Determine the minimum and maximum transfer prices. (Enter your answers to 2 decimal places.) Minimum Transfer Price Maximum Transfer Price 2. Calculate Tulip Company's total benefit of having the widgets transferred between these divisions Total Benefit 3. If the transfer price is set at $1.45 per unit, determine how much profit Division A will make on the transfer. Determine how much Division B will save by not purchasing the widgets on the open market. (Round your answers to 2 decimal places.) Division A Profit per Unit Division B Savings per UnitExplanation / Answer
1. Minimum Transfer price $1.45
Maximum Transfer Price $3.10
2. Total Benfit if transfer happend between these two division
Sale value (140000*3.1)=$434000
full cost(140000*2.4) =$336000
Toal Benfit =$98000 =$0.7
3.If transfer Price at 1.45
Division A Profit is
Transfer price 1.45
Variable cost 1.45
Profit is Zero and additonally fixed cost amount
Division B Profit = 140000(3.4-1.45)=$231000=$1.65
4. If Transer price is at $3.1
division A Profit = $3.1-$2.45=$0.65
Division B Profit =$ 3.1-$3.1=0
5 Mutually Transfer price $1.45
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.