Sam, Sue, and Shelley formed a partnership. Sam received a 50 percent interest i
ID: 2576985 • Letter: S
Question
Sam, Sue, and Shelley formed a partnership. Sam received a 50 percent interest in the partnership in exchange for land with an adjusted basis to him of $30,000 and a fair market value of $50,000. Sue received a 25 percent interest in the partnership in exchange for $25,000 of cash. Shelley received a 25 percent interest in the partnership in exchange for $25,000 of cash. Six years after the date of contribution, the land contributed by Sam was sold by the partnership to an unrelated third party for $90,000. How much gain was required to be allocated to Sam as a result of the sale by the partnership?
a. $20,000
b. $30,000
c. $40,000
d. $60,000
Explanation / Answer
Ans. b $30,000 Total Gain to sell of land (90000 - 30000) = 60000 Sam's part in partnership firm = 50% Gain allocated to Sam = 60000 * 50% 30000 *Cost of the land contributed by Sam = 30000 *Sale of land to third party = 90000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.