Bandar Industries Berhad of Malaysia manufactures sporting equipment. One of the
ID: 2581010 • Letter: B
Question
Bandar Industries Berhad of Malaysia manufactures sporting equipment. One of the company’s products, a football helmet for the North American market, requires a special plastic. During the quarter ending June 30, the company manufactured 3,500 helmets, using 2,170 kilograms of plastic. The plastic cost the company $16,492. According to the standard cost card, each helmet should require 0.57 kilograms of plastic, at a cost of $8.00 per kilogram. Required: 1. According to the standards, what cost for plastic should have been incurred to make 3,500 helmets? How much greater or less is this than the cost that was incurred? (Round Standard kilograms of plastic per helmet to 2 decimal places.) 2. Break down the difference computed in (1) above into a materials price variance and a materials quantity variance. (Round your actual materials price to two decimal places, and round your final answers to the nearest whole dollar. Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance).)
Explanation / Answer
1.
Number of helmets=3500
Std. Kg of plastic per helmet=×.57
Total standard kg allowed=1,995
Std. Cost per kg=× $8
Total Std. Cost=$15,960
Actual cost incurred=$16,492
Total material variance ($16,492-15960)=$532 U
2.
Material price variance= AQ(AP-SP)
=2170 kg($7.60*-$8.00). (*16492/2170=$7.60)
=$868 F
Material quantity variance= SP (AQ-SQ)
=$8 (2170-1995)
=$1400 U
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.