Bandar Industries Berhad of Malaysia manufactures sporting equipment. One of the
ID: 2582250 • Letter: B
Question
Bandar Industries Berhad of Malaysia manufactures sporting equipment. One of the company’s products, a football helmet for the North American market, requires a special plastic. During the quarter ending June 30, the company manufactured 3,200 helmets, using 2,208 kilograms of plastic. The plastic cost the company $16,781.
According to the standard cost card, each helmet should require 0.61 kilograms of plastic, at a cost of $8.00 per kilogram.
Required:
1. What is the standard quantity of kilograms of plastic (SQ) that is allowed to make 3,200 helmets?
2. What is the standard materials cost allowed (SQ × SP) to make 3,200 helmets?
3. What is the materials spending variance?
4. What is the materials price variance and the materials quantity variance?
Explanation / Answer
1. What is the standard quantity of kilograms of plastic (SQ) that is allowed to make 3,200 helmets?
Standard quantity of kilograms allowed = (3200*.61) = 1952 kg
2. What is the standard materials cost allowed (SQ × SP) to make 3,200 helmets?
Standard material cost = 1952*8 = 15616
3. What is the materials spending variance?
Material spending variance = standard cost-actual cost = (15616-16781) = 1165 Unfavourable
4. What is the materials price variance and the materials quantity variance?
Material price variance = (standard price-actual price)actual quantity
= (8*2208-16781)
Material price variance = 883 Favourable
Material quantity variance = (standard quantity-actual quantity)standard price
= (1952-2208)8
Material quantity variance = 2048 Unfavourable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.