A Parent Company owns 100 percent of its Subsidiary. During 2015, the Parent com
ID: 2583647 • Letter: A
Question
A Parent Company owns 100 percent of its Subsidiary. During 2015, the Parent company reports net income (by itself, without any investment income from its Subsidiary) of $500,000 and the subsidiary reports net income of $200,000. The parent had a bond payable outstanding on January 1, 2015, with a carry value equal to $420,000. The Subsidiary acquired the bond on January 1, 2015 for $395,000. During 2015, the Parent reported interest expense (related to the bond) of $35,000, while the Subsidiary reported interest income (related to the bond) of $32,000. What is consolidated net income for the year ended December 31, 2015?
A. 700,000
B. 703,000
C. 725,000
D. 728,000
Explanation / Answer
income of the parent=$ 500,000
income of the subsidary= $ 200,000
consolidated income of the parent and subsidary = $ 700,000
difference in interest expense for the bond = $ 35000 - $32000 = $3000
hence consolidated net income = $ 703,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.