Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A machine that produces cellphone components is purchased on January 1, 2016, fo

ID: 2586382 • Letter: A

Question

A machine that produces cellphone components is purchased on January 1, 2016, for $196,000. It is expected to have a useful life of four years and a residual value of $12,000. The machine is expected to produce a total of 200,000 components during its life, distributed as follows: 40,000 in 2016; 50,000 in 2017; 60,000 in 2018; and 50,000 in 2019. The company has a December 31 year end.

1) Calculate the amount of depreciation to be charged each year using the DOUBLE DIMINISHING BALANCE METHOD.

Rate:

Annual Expense for

2016:

2017:

2018:

2019:

Explanation / Answer

1) Calculate the amount of depreciation to be charged each year using the DOUBLE DIMINISHING BALANCE METHOD.

Straight line rate = 100/4=25%

Double decline rate = 25*2 = 50%

Annual expenses Accumlated dep Book value 2016 98000 98000 98000 2017 49000 147000 49000 2018 24500 171500 24500 2019 12500 184000 12000 Total 184000
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote