A machine shop orders 200 bolts from a supplier. To determine whether to accept
ID: 2921149 • Letter: A
Question
A machine shop orders 200 bolts from a supplier. To determine whether to accept the shipment of bolts, the manager of the facility randomly selects 30 bolts without replacement. If of the 30 randomly selected bolts 2 or less are found to be defective, he concludes that the shipment is acceptable i. If 20% of the bolts in the population are defective, what is the probability that the shipment is acceptable? ii. Now assume the 30 bolts are chosen with replacement. If 20% of the bolts in the population are defective, what is the probability that the shipment is acceptable?Explanation / Answer
Number of defective bolts = 200x0.2 = 40
i) P(shipment is acceptable) = P(0 defective) + P(1 defective) + P(2 defective)
= 160C30/200C30 + 160C29x40C1/200C30 + 160C28x40C2/200C30
= 0.0007 + 0.0061 + 0.0263
= 0.0331
ii) P(shipment is acceptable) = P(0) + P(1) + P(2)
= 0.830 + 30C1x0.2x0.829 + 30C2 x 0.22 x 0.828
= 0.0012 + 0.0093 + 0.0337
= 0.0442
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.