Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

6. Bonds payable are dated January 1, 2016, and are issued on that date. The fac

ID: 2587495 • Letter: 6

Question

6. Bonds payable are dated January 1, 2016, and are issued on that date. The face value of the bonds is $200,000, and the face rate of interest is 8%. The bonds pay interest semiannually. The bo rate of interest at the time of issuance was 6%. nds will mature in five years. The market REQUIRED: 1. What is the bond issuance price? 2. Using the effective interest amortization method, what amount should be amortized for the first six-month period? What amount of interest expense should be reported for the first six-month period? 3. Using the effective interest amortization method, what amount should be amortized for the period from July 1 to December 31, 2016? What amount of interest expense should be reported for the period from July 1 to December 31, 2016?

Explanation / Answer

Answer 1.

Face Value = $200,000
Annual Coupon Rate = 8%
Semi-annual Coupon rate = 4%
Semi-annual Coupon = 4%*$200,000 = $8,000
Annual Interest Rate = 6%
Semi-annual Interest rate = 3%
Semi-annual period to maturity = 10 (5 years)

Proceed from Issue of Bonds = $8,000 * PVA of $1 (3%, 10) + $200,000 * PV of $1 (3%, 10)
Proceed from Issue of Bonds = $8,000 * (1 - (1 / 1.03)^10) / 0.03 + $200,000 / 1.03^10
Proceed from Issue of Bonds = $217,060

Answer 2.

Interest Expense for Jan. 01 - June 30 = $217,060 * 3%
Interest Expense for Jan. 01 - June 30 = $6,512

Semi-annual Coupon = $8,000

Amortization of Premium = $8,000 - $6,512
Amortization of Premium = $1,488

Carrying Value on June 30 = $217,060 - $1,488
Carrying Value on June 30 = $215,572

So, Interest expense should be reported for the first six-month period is $6,512

Answer 3.

Interest Expense for July 01 - Dec. 31 = $215,572 * 3%
Interest Expense for July 01 - Dec. 31 = $6,467

Semi-annual Coupon = $8,000

Amortization of Premium = $8,000 - $6,467
Amortization of Premium = $1,533

Carrying Value on June 30 = $215,572 - $1,533
Carrying Value on June 30 = $214,039

So, Interest expense should be reported for the period from July 1 to Dec. 31 is $6,467

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote