Question 28 Lambert Manufacturing has $120,000 to invest in either Project A or
ID: 2588981 • Letter: Q
Question
Question 28
Lambert Manufacturing has $120,000 to invest in either Project A or Project B. The following data are available on these projects (Ignore income taxes.):
Project A Project B
Cost of equipment needed now $ 120,000 $ 70,000
Working capital investment needed now - $ 50,000
Annual net operating cash inflows $ 50,000 $ 45,000
Salvage value of equipment in 6 years $ 15,000 -
Both projects have a useful life of 6 years. At the end of 6 years, the working capital investment will be released for use elsewhere. Lambert's discount rate is 14%.
The net present value of Project B is closest to:
$77,805
$127,805
$55,005
$105,005
Explanation / Answer
Present value of inflows=45000*Present value of annuity factor(rate%,time period)+50000*Present value of discounting factor(rate%,time period)
=45000*3.889+50000*0.456
=$197805
Present value of outflows=(70000+50000)=$120000
NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=$197805-$120,000
which is equal to
=$77805(A)(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.