Alpha company makes units that each requires 2 pounds of material at $3 per poun
ID: 2590735 • Letter: A
Question
Alpha company makes units that each requires 2 pounds of material at $3 per pound. Alpha is planning that 500 and 700 units will be built in May and June, respectively. Alpha keeps material on hand at 20% of the next month's production needs. Use this information to determine: (Round & enter final answers to: the nearest whole dollar for total dollar answers, nearest penny for unit costs or nearest whole number for units)
1. Raw Material Costs for May's Production
2. Total Cost of May's Raw Materials Purchases
Explanation / Answer
Raw material cost for May's production = Number of units * Raw material required * Raw material cost per pound
= 500*2*$3
= $3000
Purchases to be made =
Material to be purchased + Closing inventory to be kept on hand
= 500*2* + 700*2*20%
= 1000+280
= 1280 units * $3
= $3840
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.