Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Alpha company manufactures and sells two products: Product A and Product B . The

ID: 2541636 • Letter: A

Question

Alpha company manufactures and sells two products: Product A and Product B. The following costs were incurred during the company’s first year of operations:

Direct materials

product

A

$7

product

B

$6

Direct labor

$9

$7

Variable manufacturing overhead

$4

$7

Variable selling and administrative cost

$5

$3

Fixed manufacturing overhead

$320,000

$270,000

Fixed selling and administrative cost

$210,000

$150,000

During the year, the company produced 27,000 units of product A and sold 23,000 units and produced 18,000 units of product B and sold 17,000 units.

The selling price of product A and B is respectively: $72 and 67 per unit.

Required:

1.Compute the unit product cost of Product A and Product B.

2.Compute the profit per product (Product A and Product B).

Direct materials

product

A

$7

product

B

$6

Direct labor

$9

$7

Variable manufacturing overhead

$4

$7

Variable selling and administrative cost

$5

$3

Explanation / Answer

Calculation of unit product cost
1.Product A
Product cost=$7+$9+$4+($320000/27000)
= 31.85
(Fixed & Variable selling expenses will not consider here)
2 Product B
Cost =$6+$7+$7+($270000/18000)=$35

Calculation of Profit.
1.Product A
Profit =$72-($7+$9+$4+$5+(320000+210000/23000))
=$72-$44.04=$27.95

2.Product B
Profit=$67-($6+$7+$7+$3+($270000+150000/17000))
=$67-$47.70
=$19.29

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote