Culver Company purchased equipment for $221,000 on October 1, 2017. It is estima
ID: 2591049 • Letter: C
Question
Culver Company purchased equipment for $221,000 on October 1, 2017. It is estimated that the equipment will have a useful life of 8 years and a salvage value of $12,480. Estimated production is 40,100 units and estimated working hours are 19,700. During 2017, Culver uses the equipment for 530 hours and the equipment produces 1,100 units. Compute depreciation expense under each of the following methods. Culver is on a calendar-year basis ending December 31 (a) Straight-line method for 2017 (b) Activity method (units of output) for 2017 (c) Activity method (working hours) for 2017 (d) Sum-of-the-years'-digits method for 2019 (e) Double-declining-balance method for 2018
Explanation / Answer
(a) Straight-line method for 2017
Straight line dep = (221000-12480)/8 = 26065 per year
2017 dep = 26065*3/12 = 6516
(b) Activity method (units of output) for 2017
Dep rate = (221000-12480)//40100 = 5.2 per unit
2017 dep = 1100*5.2 = 5720
c) Activity method (working hours) for 2017
Dep rate = (221000-12480/19700) = 10.58 per hour
2017 dep = 530*10.58 = $5610
d) Sum-of-the-years'-digits method for 2019
Sum of year digit = 8+7+6+5+4+3+2+1= 36
Dep 2019 = (208520*7/36*9/12+208520*6/36*3/12) = 39097
(e) Double-declining-balance method for 2018
Double decline dep = (221000*25%*9/12+221000*75%*25%*3/12) = 51797
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.