Culver Company purchases equipment on January 1, Year 1. atcost of $483,070. The
ID: 2576557 • Letter: C
Question
Culver Company purchases equipment on January 1, Year 1. atcost of $483,070. The asset expected to have service life cf 12 years and a salvage value of $41,200 Compute the amount af depreciation for Years 1 through 3 using the straight-line depreciation method. (Round answers to 0 decimal places,e.g. 5,125.) Depreciation for Year 1 Depreciation for Year 2 Dapreciation far Year 3 sum-of-the-ycars-digit Compute the amount af depreciation for each at Years 1 through 3 using the Depreciation for Year 1 Depreciation for Year 2 methad Dapreciation for Year 3 put the amount ar d reciation for each of Years 1 through 3 L ing the double decining balance method Round depreciation rate to 2 decimal Piacos, e g 15.84%. Round answers to 0 decinal places. g. 45,8 Depreciation for Year 1 Dapreciation far Ycar 2 Depreciation for Year 3Explanation / Answer
1)
Straight line depreciation =asset value-salvage value/useful life
483,070-41,200/12=441,870/12=36822.5
2). SYD depreciation
Depreciation base* Remaining useful life/ sum of the years digit
Sum of the year s digit =n(n+1)/2=. 12(12+1)/2=78
Depreciation base 483,070-41,200=441,870
D.B. D.F. Depreciation
441,870. 12/78. 441,870*12/78. =67,980
441,870. 11/78. 441,870*11/78=. 62,315
441,870. 10/78. 441,870*10/78=. 56,650
441,870. 9/78. 441,870*9/78= 50,985
3).
Double declining balance method
Depreciation rate =100/asset useful life *2=100/12*2=16.67
Depreciation expenses for 1 year =483,070*16.67=80,527.77
Depreciation expenses for 2 year =483,070-80527.77*16.67=67103.79
Depreciation expenses for 3 year =402,542.23-67,103.79*16.67=55,917.58
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.