Direct Materials Variances Tip Top Corp. produces a product that requires eight
ID: 2591135 • Letter: D
Question
Direct Materials Variances Tip Top Corp. produces a product that requires eight standard gallons per unit. The standard price is $8 per gallon. If 6,200 units required 51,100 gallons, which were purchased at $7.84 per gallon, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number. a. Direct materials price variance Favorable b. Direct materials quantity variance c. Direct materials cost varianceExplanation / Answer
Material variance :
a) Direct material price variance = (8-7.84)*51100 = 8176 Favourable
b) Direct material quantity variance = (6200*8-51100)*8 = 12000 Unfavourable
c) Direct material cost variance = (6200*8*8-51100*7.84) = 3824 Unfavourable
Labour variance
A) Labour rate variance = (17-17.51)46400 = 23664 Unfavourable
b) Labour time variance = (4500*10-46400)17 = 23800 Unfavourable
c) Labour cost variance = (4500*10*17-46400*17.51) = 47464 Unfavourable
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.