The flow of product costs in a manufacturing company is In the manufacture of 8,
ID: 2592664 • Letter: T
Question
The flow of product costs in a manufacturing company is
In the manufacture of 8,000 units of product, direct materials cost incurred was $128,000, direct labor cost incurred was $70,000, and applied factory overhead was $30,000. What is the total conversion cost?
d.$198,000
A period cost in a manufacturing company would be which of the following?
c.night factory security guard
d.yellow pages advertising
If the ending raw materials inventory balance is $200 and there was $600 in beginning raw materials and $400 of net purchases, what is the amount of material placed into production?
$1,000
a. raw materials, work in process, finished goods, cost of goods soldExplanation / Answer
1 The flow of product costs in a manufacturing company is raw materials, work in process, finished goods, cost of goods sold 2 Total conversion cost = 70000+30000 = 100000 3 Yellow pages advertising 4 Material placed into production = 400+600-200 = 800 5 Depreciation on factory machinery
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.