A group of venture investors is considering putting money into Lemma Books, whic
ID: 2593556 • Letter: A
Question
A group of venture investors is considering putting money into Lemma Books, which wants to produce a new reader for electronic books. The variable cost per unit is estimated at $250, the sales price would be set at twice the VC/unit, or $500, and fixed costs are estimated at $675,000. The investors will put up the funds if the project is likely to have an operating income of $500,000 or more. What sales volume would be required in order to meet the minimum profit goal? (Hint: Use the breakeven formula, but include the required profit in the numerator.) Select one: a. 5,781 b. 4,700 c. 5,452 d. 4,841 e. 3,854
Explanation / Answer
Variable cost = $250 per unit
Price = $500 per unit
Ffixed costs = $675,000
Minimum profit = $500,000
Contribution per unit = Sales price per unit - VC per unit
.'. Contribution per unit = 500-250 = $250 per unit
Required Sales = (Fixed Cost + Required Profit) / (Contribution per unit)
.'. Required Sales = ($675,000+ $500,000) / (250)
= 4,7000 units
Option b. 4,700 is correct answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.