A group of students made 5 standard solutions and measured their corresponding a
ID: 476187 • Letter: A
Question
A group of students made 5 standard solutions and measured their corresponding absorbance values at a wavelenght of 525.0 nm to generate a graph with the following equation: Y= 75.9x + 0.0045.
The colorless reactants Y and Z form unknown X from the reaction: 2Y + Z --->/<---- X
A solution is prepared by mixing the following: 6.00 mL of 0.0150 M Y and 4.00 mL of 0.0150 M Z (mL)
This solution reaches equilibrium, and then is placed in a 1.00 cm wide cuvet and inserted into the spectrometer, producing and absorbance reading of 0.275 at a wavelength of 525.0 nm. Calculate K for the above reaction, including units.
Explanation / Answer
2Y + Z ----------> X
<----------
K = [X]/[Y]^2[Z]
Cocentration of X can be determined the equation
Y = 75.9X + 0.0045
0.275= 75.9X + 0.0045
X = 0.0036M
Initial concentration of Y = 0.0090
Initial concentration of Z = 0.0060
Initial concentration of X = 0
Concentration after equillibrium , Y = 0.0090 -X
Concentration after equillibrium, Z = 0.0060 - X
Concentration after equillibrium , X = 0.0036M
Therefore,
Concentration of Y at eqillibrium = 0.0090 - 0.0036= 0.0054M
Concentration of Y at equillibrium = 0.0060 - 0.0018 =0.0024M
Therefore , K = 0.0036/((0.0054)^2×0.0024)=5.1×10^4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.