QUESTION #14-DISPOSALOF PROPERTY PLANT& EQUIPMENT Saint Nick &Sons; sold equipme
ID: 2593861 • Letter: Q
Question
QUESTION #14-DISPOSALOF PROPERTY PLANT& EQUIPMENT Saint Nick &Sons; sold equipment for cash on December 31 2017 The Balance Sheet on that day showed the following balances relating to this asset Equipment $130,000 Accumulated depreciation- Equipment $105,000 (1) What is the Book Value of the Equipment (2) Record the entry required on December 31, 2017 to record the sale if the equipment was sold for $45,000. Debit Credit (3) Date Account (3) Record the entry required on December 31, 2017 to record the sale if the equipment was sold for $5,000. Date Account Debit CreditExplanation / Answer
1. Book value = $130000 - $105000 = $25000
2. if equipment is sold for $45000:
gain on sale = $45000-$25000 = $20000
Journal entry:
Cash $45000
To Equipment $25000
To Gain on sale of equipment $20000
3. if equipment is sold for $5000:
Loss on sale = $25000 - $5000 = $20000
Journal entry:
Cash $5000
Loss on sale of equipment $20000
To Equipment $25000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.