7 Supler Corporation produces a part used in the mandacture of one of its produc
ID: 2593864 • Letter: 7
Question
7 Supler Corporation produces a part used in the mandacture of one of its products The unit product cost is $21, computed as follows Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead 02)Unit product cost $21 An outside supplier has offered to provide the annual requirement of 7.200 of the parts for only $13 each. The company estimates that 60 overhead cost above could be eliminated if the parts are purchased from the outside supplier Assume that direct labor is an avoidable co data, the financial advantage (disadvantage) of purchasing the parts from the outside supplier would be Mutiple Choice ($2) per unit on average $8) per unit on average upExplanation / Answer
Relevant cost of manufacturing is only the avoidable cost
Relevant cost = $6 + $8 + $2 + ($5*60%)
= $6 + $8 + $2 + $3 = $19
Outside supplier is ready to provide the product at $13 per unit
benefit of buying from outside = $19 - $13 = $6 per unit
Third option is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.