53. (10 points-5 each) Wayton Medical Center is considering purchasing an ultras
ID: 2594553 • Letter: 5
Question
53. (10 points-5 each) Wayton Medical Center is considering purchasing an ultrasound machine for $1,135,000. The machine has a 10-year life and an estimated salvage value of $40,000. Installation costs and freight charges will be $24.300 and $700, respectively The Center uses straight-line depreciation. The medical center estimates that the machine will be used five times a week with the average charge to the patient for ultrasound of $850. There are $10 in medical supplies and $40 of technician costs for each procedure performed using the machine. Instructions (a) Compute the payback period for the new ul (b) Compute the annual rate of return for the new machine.Explanation / Answer
Answer a Pay back period of new Ultrasound machine = Capitalised cost of new ultrasound machine / Annual net operating cash flow Capitalised cost of new ultrasound machine = Purchase cost + Installation + Freight = $1135000 + $24300 + $700 = $11,60,000 Annual net operating cash flow = Revenue per year - Cost per year = [52 weeks * 5 * $850] - [52 weeks * 5 * $50] = $2,08,000 Pay back period of new Ultrasound machine = $11,60,000 / $2,08,000 = 5.58 years Answer b Annual rate of return for the new machine = Net income per year / Capitalised cost of new machine Net Income per year = Revenue $221,000 Less : Cash costs $13,000 Less : Depreciation $112,000 Net Income per year $96,000 Depreciation per year = (Capitalised cost - salvage value)/useful life in years = ($1160000-$40000)/10 years = $1,12,000 Annual rate of return for the new machine = $96000 / $1160000 = 8.28%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.