Question 35 1 points Save Answer The manufacturing overhead budget at Polich Cor
ID: 2594703 • Letter: Q
Question
Question 35 1 points Save Answer The manufacturing overhead budget at Polich Corporation is based on budgeted direct labor-hours. The direct labor budget indicates that 1.600 direct labor-hours will be recuired in February. The variable overhead rate s $3.40 per drect labor-hour. The company's budgeted fixed manufacturing overhead is $28, 320 per month, which includes depreciation of $3,680 All other fxed manufacturing overhead costs represent current cash nie The February cash disbursements for manufacturing overhead on the manufacturing overhead budget should be O $24,640 $33,760 O 530,080 O $5,440 Moving to another question will save this response Question 35 of 50Explanation / Answer
CALCULATION OF THE CASH DISHBURSHMENT FOR MANUFACTURING OVERHEAD Variable Overheads = $ 5,440 (1600 Labour Hrs X $ 3.40) Add: Fixed Overhead = $ 28,320 Less: Depreciation (Non Cash Expenses) = $ 3,680 Total Cash Dishburshment = $ 30,080 Answer =Option 3 = $ 30,080
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.