Question: Bradley Inc. has the capacity to make 100,000 windows. Bradley is curr
ID: 2595072 • Letter: Q
Question
Question: Bradley Inc. has the capacity to make 100,000 windows. Bradley is currently operating at 100% cap...
Bradley Inc. has the capacity to make 100,000 windows. Bradley is currently operating at 100% capacity. The windows usually sell for $20.00 each. The costs for each window follow:
Direct Materials 5.00
Direct Labor 3.00
Variable factory oh 2.00
Fixed factory oh 4.00
Total $14.00
The Army has offered to buy 10,000 windows for $12.00 each for barracks. Bradley should:
1. Reject the order because the company will lose $20,000 on the order
2. Accept the offer because the company will realize $40,000 in additional contribution margin
3. Accept the offer because the company will realize $20,000 in additional contribution margin
4. Reject the offer because it currently does not have enough capacity to accept the order.
Explanation / Answer
Solution: Option(1) is correct.
Bradley should reject the order because there will incur a loss if he accepts the order.
cost for each window = $14
Total no. of units the army offered to buy = 10,000 units
Therefore, total cost of 10,000 windows = 10000*14 = $140,000
The offered price to buy each window = $12
Total sale revenue = 10000*12 = $120,000
Therefore, Net income = 120000-140000 = -$20,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.