Consider the following equity section of a balance sheet for a corporation. How
ID: 2595785 • Letter: C
Question
Consider the following equity section of a balance sheet for a corporation. How much in total have the common shareholders contributed to the corporation in exchange for stock? What has been the average issue price for a share of common stock? (Round to the nearest dollar) Common stock, 750000 shares authorized, 17000 shares issued, 16150 shares outstanding, $12 par value $204000 Contributed capital in excess of par value, Common Stock $816000 Retained Earnings $105000 Treasury Stock $(30600) Total Stockholders Equity $1094400Explanation / Answer
1 Amount contributed by common shareholders = 204000+816000 = $1020000 2 Average issue price = 1020000/17000= 60
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.