Direct Materials, Direct Labor, and Factory Overhead Cost Variance Analysis East
ID: 2596901 • Letter: D
Question
Direct Materials, Direct Labor, and Factory Overhead Cost Variance Analysis
Eastern Polymers, Inc., processes a base chemical into plastic. Standard costs and actual costs for direct materials, direct labor, and factory overhead incurred for the manufacture of 6,800 units of product were as follows:
Each unit requires 0.25 hour of direct labor.
Required:
a. Determine the direct materials price variance, direct materials quantity variance, and total direct materials cost variance. Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
b. Determine the direct labor rate variance, direct labor time variance, and total direct labor cost variance. Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
c. Determine variable factory overhead controllable variance, the fixed factory overhead volume variance, and total factory overhead cost variance. Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
Standard Costs Actual Costs Direct materials 9,500 lbs. at $4.80 9,400 lbs. at $4.60 Direct labor 1,700 hrs. at $17.70 1,740 hrs. at $18.10 Factory overhead Rates per direct labor hr., based on 100% of normal capacity of 1,770 direct labor hrs.: Variable cost, $3.90 $6,560 variable cost Fixed cost, $6.20 $10,974 fixed costExplanation / Answer
Solution:-
a. Material Variances
1.Direct Material Price Variance = (SP-AP)*AQ
= (4.80-4.60)*9400 = $1880 F
2. Direct Material Quantity Variance = (SQ-AQ)*SP
= (9500-9400)*4.80
= $480 F
3. Total Material Variance = Material Price Variance + Material Quantity Variance
= 1880 + 480 = $2360 F
b) Direct Labour Varainces
1. Rate Variance = (SR-AR) * Actual labour Hours
= (17.70-18.10)*1740
= $696 U
2. Time Variance = (Standard Hours - Actual Hours)* SR
= (1700-1740)*17.70
= $708 U
3. Total Direct Labour Variance = Rate Variance + Time Variance
= $696 U + $708 U
= $1404 U
c) Overhead Variance
1. Total Overhead Variance = Standard OH - Actual OH
Standard OH = Variable OH + Fixed OH
= (1700*3.90) + (1770*6.20)
= 6630 + 10974
= $17604
Variance = 17604 - (6560+10974)
= $70 F
Note:- For Standard Variable OH, Standard will be used and for Fixed OH Capaicty of 1770 Hours has been used.
2. Variable Factory Overhead Controllable Variance = Standard Variable OH - Actual Variable OH
= $6630 - $6560
= $70 F
3. Fixed OH Volume Variance = (Standard Output - Actual Output)* Fixed OH Absorption Rate per unit
= (6800-6800)*6.20
=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.