Direct Materials, Direct Labor, and Factory Overhead Cost Variance Analysis East
ID: 2730098 • Letter: D
Question
Direct Materials, Direct Labor, and Factory Overhead Cost Variance Analysis Eastern Polymers, Inc., processes a base chemical into plastic. Standard costs and actual costs for direct materials, direct labor, and factory overhead incurred for the manufacture of 4,400 units of product were as follows: Standard Costs Direct materials5,700 bs. at $5.30 Direct labor Factory overheadRates per direct labor hr., Actual Costs 5,600 lbs. at $5.20 1,130 hrs. at $18.30 1,100 hrs. at $17.80 based on 100% of normal capacity of 1,150 direct labor hrs.: $5,340 variable cost $8,855 fixed cost Variable cost, $4.90 Fixed cost, $7.70 Each unit requires 0.25 hour of direct labor. Required: a. Determine the direct materials price variance, direct materials guantity variance, and total direct materials cost variance. Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number. Price variance Favorable Favorable Quantity varlance Total direct materials cost variance Favorable vExplanation / Answer
Requirement a:
Price Variance = (Actual Cost – Standard Cost) * Actual quantity of units produced
= (5.2 – 5.3) * 5600
= $560 Favorable
Quantity Variance = (Actual Quantity – Standard Quantity) * Standard Cost
= (5600 - 5700) * 5.3
= $530 Favorable
Total Direct Material Cost Variance = Price Variance + Quantity Variance
= 560 + 530
= $1090 Favorable
Requirement b:
Rate Variance = (Actual Rate – Standard Rate) * Actual Hours
= (18.3 – 17.8) * 1130
= $565 Unfavorable
Time Variance = (Actual Hours – Standard Hours) * Standard Rate
= (1130 - 1100) * 17.8
= $534 Unfavorable
Total Direct Labor Cost Variance = Rate Variance + Time Variance
= $565 + $534
= $1099 Unfavorable
Requirement c:
Controllable Variance = Actual Overhead – Budgeted Allowance based on standard hours allowed
= $5340 – (4.9 * 1150)
= $5340 - $5635
= $295 Favorable
Fixed Factory Overhead Volume Variance
= Applied Overheads – Budgeted Overheads
= (7.7 * 1130) – (7.7 * 1100)
= $8701 - $7700
= $1001 Unfavorable
Total Factory Overhead Cost Variance
= Variable Factory Overhead Controllable Variance + Fixed Factory Overhead Volume Variance
= $295 F - $1001 U
= $706 Unfavorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.