Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The balance sheet for Stud Clothiers is shown next. Sales for the year were $3,4

ID: 2604256 • Letter: T

Question

The balance sheet for Stud Clothiers is shown next. Sales for the year were $3,420,000, with 75 percent of sales sold on credit.

Compute the following ratios: (Use a 360-day year. Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places. Input your debt-to-total assets answer as a percent rounded to 2 decimal places.)

A- Current Ratio

B- Quick Ratio

C- Debt to total assets ratio-

D- Assest turnover-

E- Average collection period-

STUD CLOTHIERS
Balance Sheet 20X1 Assets Liabilities and Equity Cash $ 27,000 Accounts payable $ 293,000 Accounts receivable 291,000 Accrued taxes 125,000 Inventory 308,000 Bonds payable (long-term) 201,000 Plant and equipment 393,000 Common stock 100,000 Paid-in capital 150,000 Retained earnings 150,000 Total assets $ 1,019,000 Total liabilities and equity $ 1,019,000

Explanation / Answer

A) Currrent ratio = Current asset / Current liaiblity

                           = 27000 + 291000 + 308000 / 293000 + 125000

                           = 626000 / 418000

                          = 1.50 Times (1.497)

B) Quick ratio = Cash + Accounts rec. / Current liability

                       = 27000 + 291000 / 418000

                       = 0.76 Times

C) Debt to Total assets ratio = (Current liability + long term liability / Total Assets) * 100

                                              =( 418000 + 201000 / 1019000) * 100

                                             = 60.75 %

D) Asset Turnover ratio = Net total Sales / Average total Assets

                                      = 3420000 / 1019000

                                     = 3.36 Times

In the absence of information Total assets are considered as average assets

E) Average collection period = No of Days in year / Accounts Rec. Turnover^

                                              = 360 / 8.81

                                             = 40.84 Days

^Accounts Rec Turnover Ratio = Net Credit sales / Avg Accounts Rec.

                                                 = 3420000 * 75% / 291000

                                                = 2565000 / 291000

                                                = 8.81 Times

In the absence of information total Account Rec are considered as Average Accounts Rec.

                ------------------For any doubt feel free to get in touch through comment section------------------

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote