QUESTION 2: On November 1, 2018, Sportswear, Inc \"Sportswear\") signs a note pa
ID: 2604433 • Letter: Q
Question
QUESTION 2: On November 1, 2018, Sportswear, Inc "Sportswear") signs a note payable in the amount of S50,000. The note is a 90-day note, with a 12% interest rate. (1) What is the TOTAL interest that Sportswear will pay over the life of the note? Show calculations. If Sportswear makes monthly adjusting entries, how November (2) much interest expense is accrued on 30, 2018? Journalize the entry. Show all calculations. (3) If Sportswear makes annual adjusting entries, how much interest expense is accrued on 31, 2018? Journalize the entry. Show all calculations. DecemberExplanation / Answer
Solution:
Part 1 --- Total Interest over the life of the note
Life of the Note = 90 days
Note Value = $50,000
Rate of Interest = 12%
The Total Interest over the life of the note (Assuming 360 days in a year)
Total Interest = Note Value x Rate of Interest x Life of Note / 360 Days in a year
= $50,000*12%*90/360
= $1,500
The Total Interest over the life of the note (Assuming 365 days in a year)
Total Interest = Note Value x Rate of Interest x Life of Note / 365 Days in a year
= $50,000*12%*90/365
= $1,479.45
Part 2 --- Accrued Interest Expense on Nov 30, 2018
Interest Expenses for 30 days is accrued on Nov 30, 2018
Interest Expense (Assuming 360 days in a year) = $50,000*12%*30/360 = $500
Date
General Journal
Debit
Credit
Nov'30, 2018
Interest Expense
$500
Interest Payable
$500
Part 3 – Interest Expense Accrued on Dec 31, 2018
Total Number of days of Notes Payable = 90 days
Number of days till Dec 31, 2018 = 30 days of Nov and 31 days of Dec = 61 days
Assuming 360 days in a year
Accrued Interest Expense on Dec 31, 2018 = $50,000*12%*61 days /360 days = $1,016.67 or $1,017
Date
General Journal
Debit
Credit
Dec31, 2018
Interest Expense
$1,017
Interest Payable
$1,017
Hope the above calculations, working and explanations are clear to you and help you in understanding the concept of question.... please rate my answer...in case any doubt, post a comment and I will try to resolve the doubt ASAP…thank you
Date
General Journal
Debit
Credit
Nov'30, 2018
Interest Expense
$500
Interest Payable
$500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.