QUESTION 28 Anna dissolves 32. grams of glucose with water and the final volume
ID: 558307 • Letter: Q
Question
QUESTION 28
Anna dissolves 32. grams of glucose with water and the final volume of solute and solvent is 100. mL. What is the concentration of glucose in her solution using the %(m/v) method?
QUESTION 29
Amanda dissolves 0.11 moles of NaCl in 319 ml of solution. What is the concentration of NaCl in the solution using the molarity method? Remember that 1,000 mL = 1 Liter
QUESTION 30
Mellissa dissolves 26. grams of NaF with water to make a 199. mL solution. What is the molarity of the solution? There are 1,000 mL in 1 L.
Explanation / Answer
28)
mass = 32 g
volume = 100 mL
%(m/v) = mass * 100 / volume
= 32*100/100
= 32 %
Answer: 32 %
29)
number of mol = 0.11 moles
volume = 319 mL = 0.319 L
So,
Molarity = number of mol / volume
= 0.11 moles / 0.319 L
= 0.34 M
Answer: 0.34 M
Only 1 question at a time please
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.