Chuck, a single taxpayer, earns $79,750 in taxable income and $28,250 in interes
ID: 2608492 • Letter: C
Question
Chuck, a single taxpayer, earns $79,750 in taxable income and $28,250 in interest from an investment in City of Heflin bonds. (Use the U.S. tax rate schedule.) (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
a. If Chuck earns an additional $50,750 of taxable income, what is his marginal tax rate on this income?
b. What is his marginal rate if, instead, he had $50,750 of additional deductions?
Explanation / Answer
A) Total income of Chuck is:-
Taxable Income = 79,750
Interest income = 28,250
Additional taxable income = 50,750
Now, first we should understand that the income given in the question is taxable income and not gross income. So, we should directly apply the tax rates on such income and we should not reduce personal exemption and standard deduction from it.
So, Chuck's taxable income is $ 158,750 (79,750+28,250+50,750). So, he falls under the tax bracket of 28% (Tax rate for income over $ 91,900 but within $ 191,650)
So, Chuck's total tax is $ 18,713.75 plus 28% over $ 91,900 i.e.
$ 18,713.75 + 28%(158,750-91,900)
= 18,713.75 + 28%(66,850)
= 18,713.75 + 18,718
= $ 37,431.75.
So, his marginal tax rate = Tax payable/Taxable income * 100
= 37,431.75/158,750 * 100
= 23.58% (aprox.)
B) Total income of Chuck is:-
Taxable Income = 79,750
Interest income = 28,250
Additional deduction = 50,750
So, Chuck's taxable income is $ 57,250(79,750+28,250-50,750). So, he falls under the tax bracket of 25% (Tax rate for income over $ 37,950 but within $ 91,900)
So, Chuck's tax is $ 5226.25 plus 25% over 37,950
= 5226.25 + 25% (57250-37950)
= 5226.25 + 25% (19300)
= 5226.25 + 4825
= $ 10,051.25.
So, his marginal tax rate = Tax payable/Taxable income * 100
= 10,051.25/57,250 * 100
= 17.56% (aprox.)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.