A firm is able to sell 25,000 units at $ 10 per piece. The company fixed cost is
ID: 2610237 • Letter: A
Question
A firm is able to sell 25,000 units at $ 10 per piece. The company fixed cost is $50,000. Variable cost is $5 per unit.
a. What is the contribution per unit?
b. What is the breakeven sales in $? What is the breakeven sale in units?
c. What is the markup on sales price? What is the mark up on total cost?
They raise the price to $15 and demand drops to 15000.
d. Calculate the price elasticity.
e. What is the new markup (profit margin %) on the sales price ($15)?
f. What is the new mark up (profit margin %) on total cost?
g. Please calculate the total profit for this company as well as the profit per each toy sold.
h. Are they better off raising the price?
Explanation / Answer
a) contribution per unit= sales price per unit- variable cost per unit= 10-5= $5 per unit
b) Break even sales in units= fixed cost/ contribution per unit= 50000/5 = 10000 units
Break even sales in $= 10000*10=$100,000
c) mark up on sales price= (25000*10-50000-25000*5)/(25000*10)=75000/250000= 30%
mark up on cost= 75000/(25000*5+50000)= 43%
Mark up on cost= 5/5=100%
d) Price elasticity=((15000-25000)/(15000+25000))/((15-10)/(15+10))=-1.25
e) New markup on sales= (15*15000-5*15000-50000)/(15000*15)=44.44%
f)new markup on cost= (15*15000-5*15000-50000)/(15000*5+50000)=80%
g) Total profit= (15*15000-5*15000-50000)= $ 100,000
Total profit per unit= 100000/15000= $6.67 per unit
h)Total profit earlier=10*25000-5*25000-50000= $75,000
They are better off as the profit has increased by $ 25,000 by raising the price.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.