Case 12-66 (Part Level Submission) You have started working as a cost accountant
ID: 2610567 • Letter: C
Question
Case 12-66 (Part Level Submission)
You have started working as a cost accountant for a firm that has only been in business for one month. The firm is able to buy a new type of biodegradable plastic at a fixed price of $100 per roll. The plastic is then cut and sealed to make garbage bags. Fixed factory overhead is estimated to be $125,000 per month. During this past month, 8,000 cartons of garbage bags were produced, which represents 80% of the activity volume. You are given the following information:
Calculate the following:
Explanation / Answer
Standard hours= standard hours for actual production
=2 x 8,000
=16,000 hrs
Standard overhead rate per hr= total overhead/ no of hrs per bag
=$20/2
=$10
Variable overhead efficiency variance = Standard overhead rate per hr x (standard hours -Actual hours)
- $ 5,000 = $ 10 x (16,000- Actual hours)
- $ 5,000 = $ 160,000 – 10 x Actual hours
10 x Actual hours = $ 160,000 + $ 5,000
Actual hours = $ 165,000 /10 = 16,500 hours
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hope that helps.
Feel free to comment if you need further assistance J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.