Sqeekers Co. issued 13-year bonds a year ago at a coupon rate of 7.9 percent. Th
ID: 2612220 • Letter: S
Question
Sqeekers Co. issued 13-year bonds a year ago at a coupon rate of 7.9 percent. The bonds make semiannual payments and have a par value of $1,000. If the YTM on these bonds is 6.2 percent, what is the current bond price? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Sqeekers Co. issued 13-year bonds a year ago at a coupon rate of 7.9 percent. The bonds make semiannual payments and have a par value of $1,000. If the YTM on these bonds is 6.2 percent, what is the current bond price? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
Calculation of Current price of Bond
N = 13 years
semi annual interest = 39.5
semi annual years to maturity = 12 * 2 = 24
Bond price = Interest * PVAF (yield %, n years) + mv * PVAF yield %, n years
Applying the above formula, current bond price = $ 1142
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.