PORTFOLIO BETA A mutual fund manager has a $20 million portfolio with a beta of
ID: 2613789 • Letter: P
Question
PORTFOLIO BETA
A mutual fund manager has a $20 million portfolio with a beta of 1.25. The risk-free rate is 4.75%, and the market risk premium is 7.0%. The manager expects to receive an additional $5 million, which she plans to invest in a number of stocks. After investing the additional funds, she wants the fund's required return to be 17%. What should be the average beta of the new stocks added to the portfolio? Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places. Enter a negative answer with a minus sign.
Explanation / Answer
Solution:-
Given
Risk free rate (Rf)= 4.75%,
Market risk premium(RPm)= (Rm - Rf)= 7%
Required rate of return (RR) = 17%
We know as pre CAPM model
RR = Rf + Betaportfolio*(Rm-Rf)
17 =4.75+Betaportfolio*7
Beta portfolio = (17-4.75)/7
Beta portfolio =1.75
We know that beta of portfolio can be calculated as follows:-
Betaportfolio = Beta existing stoxks*Wexistingstocks + BetaNew stocks*WNewstocks
Where,
Beta existing stoxks= 1.25
Wexistingstocks=20/25 = 0.80
WNewstocks=5/25=0.20
Substituting the values we get :-
1.75 =1.25*0.80+ BetaNew stocks*0.20
BetaNew stocks = (1.75-1)/0.20
Beta New stocks= 3.75
Hence the average beta of the new stocks added to the portfolio = 3.75
Please feel free to ask if you have any query in the comment section.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.