PORTFOLIO BETA A mutual fund manager has a $20 million portfolio with a beta of
ID: 2811440 • Letter: P
Question
PORTFOLIO BETA A mutual fund manager has a $20 million portfolio with a beta of 0.95. The risk-free rate is 6.75%, and the market risk premium is 5.5%. The manager expects to receive an additional $5 million, which she plans to invest in a number of stocks. After investing the additional funds, she wants the fund's required return to be 13%, what should be the average beta of the new stocks added to the portfolio? Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places. Enter a negative answer with a minus sign.Explanation / Answer
average beta of new stocks = 1.88.
first let us know the return earned by existing portfolio:
=>risk free rate + beta *(premium)
=>6.75% + 0.95*(5.5%)
=>11.975%.
since, the new investment is $5 million, total portfolio will be $20m + $5 m =>$25 million.
for the required return to be 13%
=> weighted return on $5 million + weighted return on $20 million = 13%
weight of $ 5 million = $5 million/ $25 million =>0.20
weight of $20 million = $20 million / 25 million =>0.80.
let x be the return on new investment
weighted return:
0.20*(x) + 0.80*(11.975%) =>13%
=>0.20x + 9.58 = 13%
=>0.20x = 3.42%
=>x = 17.10%.
the required return on new investment = 17.10%
to find the beta:
risk free rate + beta (risk premium) =17.10%
=>6.75% + beta(5.5%)=>17.10%
=>5.5 *beta = 17.10-6.75
=>beta =10.35/5.5
=>beta = 1.88 ..........(rounded to two decimals).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.