Assume that a bond will make payments every six months as shown on the following
ID: 2614425 • Letter: A
Question
Assume that a bond will make payments every six months as shown on the following timeline (using six-month periods): Period 59 60 Cash Flows $19.29 $19.29 $19.29 $19.29$1,000 a. What is the maturity of the bond (in years)? b. What is the coupon rate (as a percentage)? c. What is the face value? a. What is the maturity of the bond (in years)? The maturity isyears. (Round to the nearest integer.) b. What is the coupon rate (as a percentage)? The coupon rate is %. (Round to two decimal places.) c. What is the face value? The face value is $11. (Round to the nearest dollar.)Explanation / Answer
Interest is payable for every six months i.e. twice per a year
total payments are 60
Tenure is 60/2 = 30 years
interest payable for every six months is = 19.29 dollars
Interest per annum =19.29+19.29 =38.58 dollars
Generally face value of the bond is paid at the end of the period
In this case 1000 dollars are paid at time of 60th payment
Hence the face value of the bond is 1000 dollars
coupon rate = Interast per annum
Face value
Coupon rate = 38.58/1000 X 100
= 3.86%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.