Assume the following for a growth company: Today’s Share price P 0 = $125 Expect
ID: 2614857 • Letter: A
Question
Assume the following for a growth company:
Today’s Share price
P0 =
$125
Expected Dividends per share
D1 =
$1
Expected Earnings per share
EPS1 =
$5
Shareholders’ Expected Growth
g =
15%
Steady state cost of equity for similar company
Ke(ss) =
10%.
Using the Gordon growth model determine the firm’s cost of equity, ke:
Demonstrate the company is a growth company:
Present Value of Growth Opportunities
Step 1: Calculate steady state P/E
P/E = 1/Ke(ss) (above)
Step 2: Multiply steady state P/E by EPS (above), which equals the share price at Steady State
Steady state P/E x EPS = steady state share price
Step 3: Compare current share price to steady state share price
Current share price – steady state share price = growth opportunity
Steady-state P/E
Step 1: Compare current P/E to Steady-state P/E
Current P/E = Price per share/earnings per share
Steady state P/E = 1/Ke(ss)
Differential = growth opportunity
Today’s Share price
P0 =
$125
Expected Dividends per share
D1 =
$1
Expected Earnings per share
EPS1 =
$5
Shareholders’ Expected Growth
g =
15%
Steady state cost of equity for similar company
Ke(ss) =
10%.
Explanation / Answer
Cost of Equity =R Growth rate=g=15%=0.15 P0=Current Price=D1/(R-g) R=(D1/P0)+g D1=$1, P0=$125 R=(1/125)+0.15= 0.158 Using Gordon growth model, Cost of Equity 15.80% P/E=1/0.1=10 Earning per share=$5 P=(P/E)*E=10*$5=$50 Steady state share price=$50 Current Share Price=P0=$125 Growth Opportunity=P0-P=125-50=$75 Current P/E=125/5=25 Steady State P/E=1/0.1=10 Growth Opportunity=25-10=5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.