6. At the end of Y0, we have the following forecast of Balance Sheet and Income
ID: 2615665 • Letter: 6
Question
6. At the end of Y0, we have the following forecast of Balance Sheet and Income Statement of a company:
a) Calculate the FCF of the firm in the year of Y1.
b) Assuming that the firm’s FCF will grow at a rate of 5% at Y2, and forever at a rate of 3% after Y2). Also assume that its WACC is 20.0%. Estimate the market value of the firm (D+E)
c) What is the market value of the equity (E)?
Explanation / Answer
CAPEX = Increase in Net Fixed Asset + Dep for the year
CAPEX = 20+12 =32
Change in Net Working Capital = Increase in Current Assets - Increase in Current Liabilities
Change in Net Working Capital = (125-30-60) - (-4)
Change in Net Working Capital = 39
1)
FCF of the firm in the year of Y1
FCF = EBIT * (1 - Tax Rate) + Depreciation - Change in Net Working Capital - Capital Expenditures
FCF = 146 * (1 - 25%) + 12 - 39 - 32
FCF = 50.50
2)
FCF of 2nd Year = 50.50 * ( 1+ Growth Rate)
FCF of 2nd Year = 50.50 * ( 1+ 5%) = 53.025
FCF of 3rd Year = 53.025 * ( 1+ Growth Rate)
FCF of 3rd Year = 53.025 * ( 1+ 3%) = 54.616
Terminal Value at the end of Year 2 = FCF3 / (WACC -Growth Rate)
Terminal Value at the end of Year 2 = 54.616/ (20% - 3%)
Terminal Value at the end of Year 2 = 321.269
Market Value of Firm = PV of FCF1 + PV of FCF2 + PV of TV2
Market Value of Firm = 50.50/(1+20%)1 + 53.025/(1+20%)2 + 321.269/(1+20%)2
Market Value of Firm = 42.08 + 36.82 + 223.10
Market Value of Firm = $ 302.01
c)
Market Value of Firm = $ 302.01
Value of Debt = 245
Market Value of Equity = $ 302.01 - 245 = 57.01
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.