Chapter 12, 4 A share of stock with a beta of 0.81 now sells for $69. Investors
ID: 2615703 • Letter: C
Question
Chapter 12, 4
A share of stock with a beta of 0.81 now sells for $69. Investors expect the stock to pay a year-end dividend of $4. The T-bill rate is 4%, and the market risk premium is 7%.
a. Suppose investors believe the stock will sell for $71 at year-end. Calculate the opportunity cost of capital. Is the stock a good or bad buy? What will investors do? (Do not round intermediate calculations. Round your opportunity cost of capital calculation as a whole percentage rounded to 2 decimal places.)
b. At what price will the stock reach an “equilibrium” at which it is perceived as fairly priced today? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
eXPECTED RETURN= DIVIDEND+(FINAL-INITLA)/INITIAL
=4+(71-69)/69=8.70%
using capm the required return is
=Riskfree+(beta*market premium)
=4%+(7%*0.81)=9.6%
The expected return is less than the required return so it is so the stock is bad buy and will not invest
b)9.6%=(4+(x-69))/69
X=71.62
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.