Question 6 (of 10) .value 10.00 points Quad Enterprises is considering a new thr
ID: 2616280 • Letter: Q
Question
Question 6 (of 10) .value 10.00 points Quad Enterprises is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2.73 million. The fixed asset will be depreciated straight-line to zero over its three-year tax with costs of $785,000. If the tax rate is 30 percent, what is the OCF for this proj intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g. 1,234,567.) fter which time it will be worthless. The project is estimated to generate $2,090,000 in annual sales ect? (Do not round OCF References Difficulty: Basic Learning Object WorksheetExplanation / Answer
Annual Sales = $ 2090000
LESS: Costs = $ 785000
EBITDA = $ 1305000
LESS: Annual Depreciation = Fixed Asset Investment / Number of Years = 2.73 / 3 = $ 0.91 million or $ 910000
Taxable Income = $ 395000
LESS: Tax at 30 % = 0.3 x 395000 = $ 118500
Net Income = $ 276500
ADD: Annual Depreciation = $ 910000
Operating Cash Flow (OCF) = $ 1186500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.