Question 31 A firm has a tax rate of 35%, an unlevered rate of return of 12%, to
ID: 2617744 • Letter: Q
Question
Question 31
A firm has a tax rate of 35%, an unlevered rate of return of 12%, total debt of $2,000, and an EBIT of $150.00. What is the unlevered value of the firm?
Select one:
a. $1,532
b. $696
c. $813
d. $1,161
e. $1,346
Question 32
A firm that only accepts projects for which the IRR is greater than the firm's required return will, on average, neither create nor destroy wealth for its shareholders.
Select one:
True
False
Question 33
This morning, Alicia bought a ten-year 7% coupon bond that pays interest semi-annually. She paid $994 for a $1,000 bond. If the market interest rate on this type of bond declines to 6.5% tonight, how much will Alicia receive for her first interest payment?
Select one:
a. $32.31
b. $70.00
c. $69.58
d. $35.00
e. $65.00
Question 34
The Johnson Company just paid an annual dividend of $1.85. How much would you be willing to pay for one share of Johnson Company stock if the dividend remains constant and you require a 9.5% rate of return?
Select one:
a. $18.95
b. $16.00
c. $16.84
d. $19.47
e. $17.78
Question 35
If the rate at which you can invest is positive, the future value of $1 received today equal to $1.
Select one:
True
False
Explanation / Answer
1)
Value of unlevered company = EBIT(1 - TAX) / required rate return of unlevered
Value of unlevered company = 150 ( 1 - 0.35) / 0.12
Value of unlevered company = 97.5 / 0.12
Value of unlevered company = $813
2)
True
3)
Interest payment = 0.07 * 1000 = 70 / 2 = 35
4)
Value of share = dividend / required rate of return
Value of share = 1.85 / 0.095
Value of share = $19.47
5)
false
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.