Question 31 An object measuring 77 milliliters will have a volume of ________ li
ID: 933286 • Letter: Q
Question
Question 31
An object measuring 77 milliliters will have a volume of ________ liters.
0.077
77000
13
7700
770
2 points
Question 32
Which one of the following solutions will have the greatest concentration of hydroxide ions?
1.10 M rubidium hydroxide
0.368 M calcium hydroxide
0.368 M ammonium hydroxide
0.368 M potassium hydroxide
0.368 M sulfuric acid
2 points
Question 33
there are 30 mg of benzene in 1.0 L of this solution
100 g of the solution contains 30 g of benzene
100 g of the solution contains 30 mg of benzene
the solution is 30% by mass of benzene
the molarity of the solution is 30 M
2 points
Question 34
There are ________ mol of bromide ions in 0.500 L of a 0.350 M solution of AlBr3.
0.150
0.0500
0.525
0.167
0.500
2 points
Question 35
Ethanol (C2H5OH) melts at -114 °C. The enthalpy of fusion is 5.02 kJ/mol. The specific heats of solid and liquid ethanol are 0.97 J/g-K and 2.3 J/g-K, respectively. How much heat (kJ) is needed to convert 25.0 g of solid ethanol at -135 °C to liquid ethanol at -60 °C?
207.3
-13.3
6.34
3617
8.63
0.077
77000
13
7700
770
Explanation / Answer
31. 1millilitre = 0.001 L
So 77 millilitre = 77 * 0.001
= 0.077 L
32. 1.10 M rubedium hydroxide is having greatest concentration of hydroxide ions as it is a strong base.
33. 1 ppm = 1 mg / 1 L
Therefore
There are 30 mg of benzene in 1L of the solution
34. Concentration = no. Of moles / volume of solute in lt
No. Of moles of AlBr3, n = Concentration * volume of solute
n = 0.350 * 0.5
= 0.175 moles AlBr3
No. Of moles of bromide ions in AlBr3 = 0.175 mol AlBr3 *( 3 mol Br / 1 mol Al Br3)
= 0.525 moles Bromide ions.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.