Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Albuquerque Radiology Group plans to invest in a new CT scanner. The group estim

ID: 2617904 • Letter: A

Question

Albuquerque Radiology Group plans to invest in a new CT scanner. The group estimates $1,500 net revenue per scan. Preliminary market assessments indicate that demand will be less than 5,000 scans per year. The group has the choice between two different types of scanner that can fill its imaging needs. Each scanner has a capacity of 5,000 scans per year but involves a different mix of labor and capital. Scanner A would result in total fixed costs of $1,000,000 per year and would yield a profit of $500,000 if the volume is 5,000 scans. Scanner B would result in total fixed costs of $800,000 per year and would yield a profit of $450,000 if the volume is 5,000 scans. At what number of scans are the scanners equally profitable? Show all work and rationale.

Explanation / Answer

Scanner A

Total fixed cost = $1,000,000

Volume = 5,000 scans

Profit = $500,000

Revenue per scan = $1,500

Total revenue = 5,000 x 1,500

= $7,500,000

Profit = Total revenue - Total Variable cost - Total fixed cost

500,000 = 7,500,000 - Total variable cost - 1,000,000

Total variable cost = $6,000,000

Hence, variable cost per scan = 6,000,000/5,000

= $1,200

Scanner B

Total fixed cost = $800,000

Volume = 5,000 scans

Profit = $450,000

Revenue per scan = $1,500

Total revenue = 5,000 x 1,500

= $7,500,000

Profit = Total revenue - Total Variable cost - Total fixed cost

450,000 = 7,500,000 - Total variable cost - 800,000

Total variable cost = $6,250,000

Hence, variable cost per scan = 6,250,000/5,000

= $1,250

Let Z be the number of scans where total profits of the two scanners are same.

Profit from scanner A = Total revenue - Total Variable cost - Total fixed cost

= 1,500 x Z - 1,200 x Z - 1,000,000

= 1,500Z - 1,200Z - 1,000,000

= 300Z - 1,000,000

Profit from scanner B = Total revenue - Total Variable cost - Total fixed cost

= 1,500 x Z - 1,250 x Z - 800,000

= 1,500Z - 1,250Z - 800,000

= 250Z - 800,000

Hence, 300Z - 1,000,0000 = 250Z - 800,000

50Z = 200,000

Z = 4,000

Hence when 4,000 scans are done, total profits of the two scanners would be same

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote