An investment has an initial cost of $462,000 and will generate the net income a
ID: 2620634 • Letter: A
Question
An investment has an initial cost of $462,000 and will generate the net income amounts shown below. This investment will be depreciated straight-line to zero over the four-year life of the project. Should this project be accepted based on the average accounting rate of return if the required rate is 14.75 percent? Why or why not
A. No, because the AAR is less than 14.75 percent
B. No, because the AAR is greater than 14.75 percent
C. Yes, because the AAR is equal to 14.75 percent
D. Yes, because the AAR is greater than 14.75 percent
E. Yes, because the AAR is less than 14.75 percent
Yer Net Income 24,800 37,500 45Explanation / Answer
Computation of AAR:
AAR = Average net income / average investment
Average net income = ($27,000 + $24,800 + $37,500 + $45,000) / 4 = $33,575
Average investment = (Book value at beginning + book value at end) / 2
= ($4,62,000+ 0) / 2
= $2,31,000
AAR = Average net income / average investment
= $33,575 / $2,31,000
= 0.1453
= 14.53%
AAR= 14.53%
Project should be rejected,since AAR < Required rate.
Answer : A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.